Zabezpečení telefonu berou uživatelé na lehkou váhu, a to se velmi často nevyplácí. V telefonu máte celý svůj digitální život, nahrané platební karty, fotografie, které by neměl nikdo cizí vidět, citlivé údaje a desítky dalších věcí, které svou cenou vysoce přesahují hodnotu samotného telefonu.
Text: J. Kuruc, J. Michlovský
Přes Google
Běžte do Nastavení – Google – Spravovat účet Google – v horní liště vyberte Zabezpečení, zde změňte heslo za silnější, pokud takové nemáte. Nastavte i Dvoufázové ověření.
Přes Samsung
Podobně je to u účtu Samsung: Nastavení – Samsung účet – Zabezpečení a soukromí, změňte heslo a nastavte si dvoustupňové ověření.
Delší PIN je lepší
Vstupte do Nastavení – Zamknout displej – Typ zámku displeje. Máte na výběr z několika možností: Žádný nebo Přejetí rovnou zavrhněte, tím zabezpečení v podstatě vypnete. Upřímně bych do kategorie nezabezpečeno dal i kreslení znaku, nicméně pokud jste kreativní a vymyslíte něco lepšího než písmena L, N a Z, tak můžete klidně zabezpečit telefon takto. Lepší volbou je PIN, které musí být minimálně čtyřmístný. Ale pozor, ten se dá snadno okoukat, zkuste proto alespoň šestimístný, kde je riziko uhádnutí daleko menší.
Pomozte si prstem či tváří
Aktivovat můžete i otisk prstu nebo sken tváře. Při snímání prvního otisku prstu vás telefon pečlivě provede celým procesem. Pro další podrobnosti budete muset do Nastavení – Zabezpečení a soukromí – Biometrika. Tady si vyberte buď Rozpoznání obličeje, nebo Otisky prstů.
Sedmero správného chování
Nebezpečí číhá celá řada, avšak důsledky bývají obvykle stejné a bolestivé: ztráta osobních a nenahraditelných dat, finanční ztráta, případně nevědomé zapojení do podvodné činnosti. Jak se chovat bezpečně?
*Používejte unikátní a dlouhá hesla
*Instalujte aktualizace
*Kupte si modernější router
*Instalujte aplikace jen z ověřených zdrojů
*Pozor na veřejné Wi-Fi sítě
*Buďte přirozeně nedůvěřiví
*Pozor na sociální sítě